Music in Media - media course

music-in-media-media-course

About the course

Listeners of the Music in Media course will gain knowledge and practical skills in three fields:

1. music culture seen from the perspective of various genres, styles and historical periods – in the context of cultural, social, political and aesthetical transformations, with the focus on artistic music of the 20th and 21st centuries, film and popular music;

2. the craft of journalism and music criticism as well as the craft of a music promoter, who can fully professionally receive music compositions and performances, interpret and evaluate them, and express own opinions in various journalistic forms through various media;

3. medial and technological conditionings of music and the music industry, which influence different styles of artistic expression, also in practical terms (music promotion, music media practice, the music industry founding etc.).

During the course, the listeners will be acquainted with outstanding personas of music media, take part in studio visits (for instance in Polish Radio) and in concerts and music spectacles in form of extracurricular activities. They will also execute their own critical-media projects, the best of which will be published in a prestigious music magazine meakultura.pl. The listeners will also have the opportunity to participate in the organization of the cultural event Polish Music Critics Competition KROPKA.

Postgraduate studies Music in Media are targeted at people, whose interests or job are connected with broadly defined music culture and media.

Graduates of courses such as musicology, cultural studies, music theory, Polish philology, journalism, sociology, history or media studies will be able to extend their knowledge and practical skills in the field of music culture and media.

Among people, who want to broaden their professional competence, there are also teachers and academic lecturers, media persons, culture managers, workers of media and non-governmental culture organisations, national and local administration representatives dealing with culture, producers.

Cadre

Outstanding people of music media – journalists, music critics, culture experts, curators.

Education

1. music culture

2. music criticism

3. music industry

Effects

Extended knowledge about music and its’ relation with media and improved craft of journalism and music criticism.

Organisers

Collegium Civitas