Nationwide Conference Elementi IV. Articulations. Under the auspices of MEAKULTURA

nationwide-conference-elementi-iv-articulations-under-the-auspices-of-meakultura

The ELEMENTI scientific session is a cyclical event. During the previous editions the organisers focused on such aspects as colour, space and time, and instrument. The title shall be understood in many ways: ELEMENTI – particles, elements, rules and origins.

On the spotlight of the fourth edition of the conference is an individual of a modern artist. The metaphorical title Articulations is understood as articulation of the artistic attitude. Composers express themselves not only by the means of sound, but also by word. The Conference aims at focusing on philosophy and an artist’s views and his attitude toward reality.

The event created by Dominika Micał, Maria Sotor and Szymon S. Strzelec in this year is cultivated by student clubs: Theory of Music, Composition and Conductors.

The Elementi programme:

(The event takes place in Akademia Muzyczna in Cracow)

Friday, March 4 2016, 14:30 room A6

Panel 1

14:30 – 16:00, Jagoda Szmytka Lecture: Społecznościowe komponowanie i muzyka kontekstualna

16:00 – 16:30, Break

Panel 2

16:30 – 18:00, Piotr Peszat, Magdalena Nowicka, Karolina Dąbek

20:00, Krystyny Moszumańska-Nazar Concert Hall, Akademia Muzyczna in Cracow, św. Tomasz street 43

Nadim Husni – conductor

Sort Hul Ensemble

Kamil Kruk - Cadenzato