"Save the Music" Press Conference - promotional movie

save-the-music-press-conference-promotional-movie

We present a promotional movie about “Save the Music” campaign, created during the press conference in Polskie Wydawnictwo Muzyczne in January. The conference was the first event of the campaign that aims at supporting good music in cooperation with fashion and visual arts. MEAKULTURA foundation wants to present eminent musicians and promote valuable music, regardless of its genre. We want a good music become more publicly visible!

The campaign got the support of artists, media and culture institutions before the conference. The partner of the campaign is Polskie Wydawnictwo Muzyczne represented by dr. Daniel Cichy – the editor-in-chief. The event is also under the auspices of Narodowe Centrum Kultury.

The movie presents the speeches of, among others, dr. Marlena Wieczorek, the president of MEAKULTURA foundation, dr. Daniel Cichy, the editor-in-chief of PWM, fashion designer and the owner of Confashion brand Kinga Król, the author of graphics and posters dr. Max Skorwider and dr. Piotr Jakubowski from the Culture ON student club in The Cardinal Wyszyński University in Warsaw.

photo by Ewa Schreiber