Archiwum

W roku 2014 Jury Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA postanowiło przyznać następujące nagrody:

1. Nagroda Główna:

Anna R. Burzyńska za tekst "O duchu, materii i tym wszystkim, co pomiędzy" („Didaskalia“ )

Karolina Kolinek-Siechowicz za tekst "Jarosław liturgicznie" („Ruch Muzyczny” )

Barbara Kinga Majewska za tekst "Zapach ciała i instrumentu" („Glissando” )

2. Wyróżnienia:

-dla debiutanta

Katarzyna Trzeciak za tekst "W windzie podświadomości"

- dla blogera

Aleksandra Bliźniuk za tekst "Alma Mahler - kobieta, która się zapomniała" opublikowany na blogu https://podsluchaj.wordpress.com/

3. Nagroda Specjalna

Alex Ross za tekst "Drowned Sounds" („The New Yorker” )

Dodatkowo w ramach konkursu przyznano:

Nagrodę Indywidualną Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej

Maciej Froński za tekst "Warszawiak Manu Chao, czyli dole i niedole wykorzenionego podczas budowy kapitalizmu" („Gadki z Chatki”)

Nagrodę Redaktora Naczelnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla Aleksandry Bliźniuk

Nagrodę Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej dla Rafała Augustyna

Jury obradowało w składzie:
dr Daniel Cichy (Przewodniczący)
Joanna Grotkowska
dr hab. Anna Chęćka-Gotkowicz
dr Weronika Grozdew-Kołacińska
Piotr Metz
dr Miłosz Bembinow
Mariusz Herma

Gala Finałowa Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA odbyła się 10 maja o godz. 16.00 w Oddziale Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie, przy ul. Fredry 8

Uroczystość rozdania nagród uświetnił recital fortepianowy Aleksandra Dębicza, który podpisał ekskluzywny kontrakt artystyczny z Warner Classics, a jego debiutancka płyta  "Cinematic Piano" ukazała się w Polsce 11 maja oraz w czerwcu w dystrybucji  międzynarodowej.

Pianista wykonał recital na fortepianie firmy YAMAHA.

Rozdanie nagród było wydarzeniem towarzyszącym 29. Warszawskim Spotkaniom Muzycznym, a honorowy patronat nad tym wydarzeniem sprawowało Narodowe Centrum Kultury.

Kalendarium pierwszej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA

07.01.2015 Ogłoszenie konkursu
25.02.2015 Zamknięcie naboru zgłoszeń
26.02 - 01.03.2015 Prace Komitetu organizacyjnego (selekcja zgłoszeń wytypowanie tekstów konkursowych)
09.03 - 31.03.2015 Praca Jury
09.04.2015 Ogłoszenie wyników
10.05.2015 Uroczyste wręczenie nagród w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie (Fredry 8)

Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Partnerzy konkursu:

Polskie Wydawnictwo Muzyczne,