#MEAPREZENTACJE – WarszeMuzik (vol.1), czyli warszawska muzyka Mieczysława Wajnberga

meaprezentacje-warszemuzik-vol-1-czyli-warszawska-muzyka-mieczyslawa-wajnberga

Płyta flecistki Ani Karpowicz, pianisty Marka Brachy oraz kwintetu smyczkowego Hashtag Strings z warszawską muzyką Mieczysława Wajnberga.

Karpowicz oddaje przejmujący nastrój [Koncertu Fletowego Nr1 Wajnberga] nawet lepiej, niż rosyjski wirtuoz Aleksander Korneyev, dla którego utwór został napisany, i staje na wysokości zadania do ostatniej trzydziestodwójki, zamykającej piekielnie wymagające, ostatnie takty drugiej części utworu.
(Mark Glanville, Classical Music Magazine UK, luty 2020)

Album WarszeMuzik jest echem festiwalu, który od 2017 roku przywraca do życia koncertowego znakomitą kameralistykę Wajnberga, osadzając ją w szerokim kontekście osiągnięć kompozytorów o żydowskich korzeniach. Doświadczenie emigracji w zawierusze XX-wiecznych totalitaryzmów, skomplikowana tożsamość i powracające inspiracje muzyką aszkenazyjską są elementami wspólnymi dla tworczości wielu kompozytorów, ale u Wajnberga tworzą charakterystyczną, fascynującą złożoność.

Nagraniom młodzieńczych, warszawskich Mazurków z 1933 roku, Arii napisanej w 1942 roku w Taszkiencie na wieść o likwidacji getta w Warszawie, a także Koncertowi Fletowemu zawierającemu zadziorny, miejski walczyk z przedwojennego „Kercelaka”, towarzyszą nagrania terenowe z kamienic-ostańców, ostatnich pozostałości po żydowskiej Warszawie.

Płyta WarszeMuzik vol.1 dostępna jest w formie winyla w katalogu Requiem Records Opus Series (long play) oraz na platformach cyfrowych.

Premiera koncertowa albumu odbyła się 7 grudnia 2019 roku w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w ramach obchodów 100-lecia urodzin Mieczysława Wajnberga.

 

Więcej o płycie i festiwalu na stronach:

www.warszemuzik.org

www.soundcloud.com/warszemuzik

 

Więcej o koncercie premierowym na stronie POLIN:

https://www.polin.pl/pl/wajnberg100-wajnberg-w-warszawie

 

fot. Anita Wąsik-Płocińska

 

 

 

Opublikowano: 2020-06-04

 

Lubisz dobrą muzykę? Interesujesz się szeroko pojętą kulturą? Potrzebujesz odbyć staż lub praktyki?

Wszystko to możesz znaleźć właśnie u nas! Poszukujemy ludzi z pasją, którzy poświęcą swój wolny czas, żeby pomagać nam dbać o wartościową muzykę. Nie jest ważne, czy masz wykształcenie muzyczne albo inną specjalizacje – dla nas liczy się tylko chęć pomocy. Każda para rąk jest na wagę złota. Napisz do nas na sekretariat@fundacjameakultura.pl.

CHCĘ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM

Organizujemy także staże i praktyki w ramach czasopisma meakultura.pl. Jest to miejsce otwarte na stałą współpracę, jak i publikację pojedynczych tekstów.

Potrzebujemy też ludzi, którzy wesprą nasze działa PR-owe. Wystarczy napisać do nas na adres: wspolpraca@meakultura.pl.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.