„Poznańska Wiosna Muzyczna” zaprasza na koncerty

poznanska-wiosna-muzyczna-zaprasza-na-koncerty

W obecnych, trudnych czasach możliwość udziału w koncertach na żywo staje się jeszcze bardziej cenna. Zaprasza na nie 49. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna”, który z uwagi na pandemię z kalendarzowej wiosny został przesunięty na jesień. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19-23 października 2020 roku. 

„Poznańska Wiosna Muzyczna” to szczególny festiwal na mapie muzyki współczesnej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w 1961 roku, a pomysłodawcą i założycielem był jeden z czołowych ówczesnych kompozytorów – Tadeusz Szeligowski. Misją festiwalu jest popularyzacja nowej muzyki wśród szerokiego grona słuchaczy, ale także spełnianie wysokich oczekiwań koneserów muzyki najnowszej – oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają, tworząc niepowtarzalny charakter festiwalu. Od wielu lat „Poznańska Wiosna Muzyczna” prezentuje szerokie spektrum działań współczesnej sceny muzyki nowej, promując zarówno muzykę twórców z Polski, jak i ze świata, co zbudowało jej prestiż, stawiając jednocześnie w szeregu najważniejszych tego typu wydarzeń w Polsce. Jednocześnie pomimo wieloletniej tradycji festiwalu, pozostaje on wciąż otwarty na nowe nurty muzyczne i światowe zjawiska. Od 2012 roku Festiwal organizowany jest w nowej formule, a strategicznym partnerem realizacji jest Związek Kompozytorów Polskich.

Rangę wydarzenia buduje wysoki poziom artystyczny, wynikający zarówno z doboru programu, jak i poziomu jego wykonania. O jego popularności wśród lokalnej społeczności świadczy wysoka frekwencja na festiwalowych wydarzeniach, a uznanie krytyków odzwierciedlają liczne recenzje i relacje w opiniotwórczych czasopismach i portalach internetowych. W swojej wieloletniej historii Festiwal zaprezentował setki nowych dzieł muzycznych, gościł dziesiątki znakomitych wykonawców. Festiwal jest jednym z najbardziej znaczących wydarzeń kulturalnych, na stałe wpisującym się w kalendarz imprez artystycznych miasta Poznania i całej Polski. „Poznańska Wiosna Muzyczna” ma także zasięg wyraźnie międzynarodowy. W ostatnich latach w Festiwalu brali udział artyści z Niemiec, Francji, Czech, Węgier, Słowacji, Austrii, Szwecji, Anglii, Irlandii i Ukrainy. Podczas Festiwalu prezentowane są dzieła wpisujące się już w kanon klasyki muzyki współczesnej, jak i kompozycje najnowsze, które obrazują interesujące kierunki w sztuce muzycznej.

W tym roku podczas 12 koncertów usłyszymy 12 prawykonań utworów kompozytorów z Polski i Słowenii. Na festiwalu wystąpią wybitni artyści z Polski, Anglii, Austrii i Słowenii. Tradycyjnie już odbędą się Studenckie Koncerty Kompozytorskie Studentów Kompozycji i Kompozycji Elektroakustycznej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, podczas których zaprezentowane zostaną najnowsze utwory młodego pokolenia twórców, a także koncert „Wiosny Młodych”.

Zachęcamy do uczestnictwa w koncertach z zachowaniem środków ostrożności oraz do sprawdzania aktualnych informacji na stronie festiwalu www.wiosnamuzyczna.pl. Wstęp na festiwal jest bezpłatny. 

Opublikowano: 2020-10-14

 

Lubisz dobrą muzykę? Interesujesz się szeroko pojętą kulturą? Potrzebujesz odbyć staż lub praktyki?

Wszystko to możesz znaleźć właśnie u nas! Poszukujemy ludzi z pasją, którzy poświęcą swój wolny czas, żeby pomagać nam dbać o wartościową muzykę. Nie jest ważne, czy masz wykształcenie muzyczne albo inną specjalizacje – dla nas liczy się tylko chęć pomocy. Każda para rąk jest na wagę złota. Napisz do nas na sekretariat@fundacjameakultura.pl.

CHCĘ ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM

Organizujemy także staże i praktyki w ramach czasopisma meakultura.pl. Jest to miejsce otwarte na stałą współpracę, jak i publikację pojedynczych tekstów.

Potrzebujemy też ludzi, którzy wesprą nasze działa PR-owe. Wystarczy napisać do nas na adres: wspolpraca@meakultura.pl.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza akceptację polityki cookies.