Miło nam poinformować, że na rynku ukazała się książka z ilustracjami naszego redakcyjnego kolegi oraz współtwórcy kampanii społecznej „Save the Music”, Maksa Skorwidera.
Książeczka Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią adresowana jest do dzieci w wieku 10-14 lat, choć sięgają po nią chętnie także młodsi i dużo starsi. Autor tekstu (Boguś Janiszewski) oraz autor ilustracji (Max Skorwider) lekko, przewrotnie i z poczuciem humoru opowiadają o tym, skąd się biorą pieniądze, jak zarobić, co się opłaca, a co nie, gdzie kupić taniej i jak ratować się w sytuacji, gdy w portfelu zabraknie pieniędzy.
Dzieci powinny nabywać wiedzę również z ekonomii. Dlaczego w szkole uczą się przyrody czy geografii, a nie ekonomii? Nie mam bladego pojęcia. To pytanie do minister edukacji – mówi w jednym z wywiadów autor, Boguś Janiszewski. – W interesie społecznym leży, aby ludzie najwcześniej, jak się da, zrozumieli podstawowe prawa ekonomii, wiedzieli, czym jest budżet państwa i co się dzieje, kiedy zaczyna brakować w nim pieniędzy. Rozumieli, że kredyty wymagają spłaty, a sytuacja gospodarcza, ceny, kursy walut, oprocentowanie kredytów są z natury zmienne[1].
ilustracja: Max Skorwider
Ogromną zaletą tej książki jest wysokiej klasy poczucie humoru – pisze jedna z recenzentek. – Od pierwszej strony uśmiech zagościł na mojej twarzy i nie opuszczał jej do samego końca. Śmieszne anegdotki często wyjaśniały więcej niż niejeden wielostronicowy referat. Dzięki temu czyta się w zawrotnym tempię, a wiedza płynąca z tej książki jest przyswajana bez żadnego wysiłku. Piękne i komiczne ilustracje, których autorem jest Max Skorwider, zapadają w pamięci i utrwalają wiedzę[2].
ilustracja: Max Skorwider
Poniżej udostępniamy kilka ilustracji Maksa Skorwidera.
Młodszym i starszym „ekonomistom” życzymy miłej lektury!
ilustracja: Max Skorwider
ilustracja: Max Skorwider
ilustracja: Max Skorwider
Max Skorwider – reprezentant młodego pokolenia grafików, wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą, wykładowca w Katedrze Grafiki Warsztatowej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawniej ASP). W 2014 roku wystawiał swoje prace między innymi na Tajwanie, w Japonii, Stanach Zjednoczonych czy Rosji. Najbliższa jest mu sztuka współczesna, w jego działalności uprzywilejowane miejsce zajmują: grafika warsztatowa, plakat oraz ilustracja prasowa. Z MEAKULTURĄ współpracuje od początku jej istnienia.
Bogusław Janiszewski – rodowity bydgoszczanin. Absolwent polonistyki na UAM oraz studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym. Przez dwadzieścia lat angażował się w rozwijanie przedsięwzięć edukacyjnych. Współzałożyciel i wieloletni menedżer Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu.
______________________
[1] http://www.pomorska.pl/strefa-biznesu/wiadomosci/a/syn-zapytal-dlaczego-piwo-w-norwegii-jest-trzy-razy-drozsze-to-napisal-ksiazke,10406495/
[2] http://www.gandalf.com.pl/b/ekonomia-e/v