Rok 2022 był dla nas bardzo pracowity, gdyż prowadziliśmy symultanicznie wiele projektów wymagających od nas dużego zaangażowania. Chcielibyśmy wymienić najważniejsze aktywności, dodając, że rok 2023 to czas ich dalszego rozwijania i upowszechniania:
- Najważniejszą współpracą i naszym odkryciem było SENSE consulting i trzy umowy grantowe, jakie udało nam się z nimi podpisać:
- Projekt dla nauczycieli i uczniów liceuów ogólnokształcących i wyższych klas szkół podstawowych włączający muzykę do nauczania innych przedmiotów. W 2023 roku planujemy kontynuować ten pomysł przy współpracy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Działania były możliwe dzięki zaangażowaniu wspaniałych ekspertów reprezentujących różne środowiska naukowe i artystyczne (Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk), wymienimy kilka nazwisk: Iwona Lindstedt, Waldemar Kuligowski, Mariusz Gradowski, Anna Karpowicz, Andrzej Mądro, Grzegorz Piotrowski, Piotr Podlipniak. Więcej: edukacja.savethemusic.eu/lekcje;
- Instrumentownik – nietuzinkowa i innowacyjna talia kart o instrumentach muzycznych wraz z materiałami dodatkowymi, jakie można znaleźć na stronie: edukacja.savethemusic.eu/instrumentownik. Ewelina Grygier sprawowała opiekę merytoryczną nad całością projektu (choć twórców było wielu, np. Michał Kościelny, który stworzył grafiki od kilkuset rysunków);
- „Muzyka dla myślących” – projekt w trakcie realizacji, więc nie możemy za dużo zdradzać.\
- Ogrom pracy wymagał od nas projekt dofinansowany przez Fundację PZU czyli dostosowanie pisma MEAKULTURA.pl do wytycznych WCAG 2.1 na poziom AA (czyli do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Musieliśmy zmigrować obszerną bazę danych (10 lat pracy nad pismem), zrobić masę testów i audytów dostępności, ale udało się! W tle oczywiście pracowała redakcja i powstawały wartościowe teksty – część z nich ujrzała światło dzienne, a część nadal czeka na publikację (która była spowolniona przez wspomniane prace techniczne).
- Nasz wieloletni partner – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wsparł kontynuację projektu „Save the Music z prawem”, w którym wybitne prawniczki Aleksandra Sewerynik i Anna Kruszewska (Kancelaria Hasik Rheims i Partnerzy) przybliżają odbiorcom tajniki prawa autorskiego.
- Dzięki wsparciu Lions Club Seeheim oraz współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej udało nam się wydrukować i dostarczyć do polskich szkół muzycznych naszą fantastyczną książkę / leksykon „Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy muzyczni na emigracji (1918-2018)”. Wersja angielska tej publikacji („From Poland with Music”) wciąż jest dostępna w największych księgarniach na świecie, dzięki naszemu brytyjsko-amerykańskiemu współwydawcy SCALA. Zobacz na: https://fundacjameakultura.pl/…/sto-lat-muzycznej…
- Nie zaprzestaliśmy też działań popularyzatorskich – po wystawie plakatów w Darmstadt w 2021 roku (przy współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej) zaprezentowaliśmy prace Maxa Skorwidera w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
- Kontynuowaliśmy prowadzenie kierunku „Muzyka i media” – powstałego w partnerstwie z Collegium Civitas.
- W tle jest też kilka projektów, na które wciąż szukamy finansowania, m.in:
- sprowadzenie do polski altówki Zygmuntowicza (działania naszego wieloletniego przyjaciela, Krzysztofa Tymendorfa). Więcej: https://meakultura.pl/artykul/3v-vision-viola-voyage-2576/;
- powstanie funduszu branżowego przy współudziale Loży Mecenasów Kultury (między innymi z tego powodu tworzymy konto na Patronite.pl)
- rozwinięcie projektu „gminnego” we współpracy z ekonomistami
- będziemy nadal rozwijać kampanię społeczną Save the Music, bo wierzymy w duże znaczenie muzyki w życiu człowieka
- wciąż szukamy siedziby. Oczywiście staramy się o nią usilnie i nieustannie (w 2022 r. nie otrzymaliśmy dotacji na siedzibę z dotacji PROO pomimo fantastycznej oceny ekspertów, co było dla nas miłym docenieniem historii naszych działań).
Warto wspomnieć, że środki zbieramy dywersyfikując aktywność związaną z pozyskiwaniem funduszy, czyli staramy się o granty, mamy działalność gospodarczą i prosimy o odpisy podatkowe (1,5%).
Jednym z celów Fundacja Meakultura na 2023 roku jest powiększenie działu administracji i fundraisingu, co umożliwi Prezes dr Marlenie Wieczorek wdrożenie większej ilości projektów, których jest pomysłodawczynią, a także zintensyfikuje poszukiwanie partnerstw w świecie biznesu.
Dziękujemy, że jesteście z nami!