PODSUMOWANIE ROKU 2022

Rok 2022 był dla nas bardzo pracowity, gdyż prowadziliśmy symultanicznie wiele projektów wymagających od nas dużego zaangażowania. Chcielibyśmy wymienić najważniejsze aktywności, dodając, że rok 2023 to czas ich dalszego rozwijania i upowszechniania:

1. Najważniejszą współpracą i naszym odkryciem było SENSE consulting i trzy umowy grantowe, jakie udało nam się z nimi podpisać:
    • Projekt dla nauczycieli i uczniów liceuów ogólnokształcących i wyższych klas szkół podstawowych włączający muzykę do nauczania innych przedmiotów. W 2023 roku planujemy kontynuować ten pomysł przy współpracy Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Działania były możliwe dzięki zaangażowaniu wspaniałych ekspertów reprezentujących różne środowiska naukowe i artystyczne (Warszawa, Poznań, Kraków, Gdańsk), wymienimy kilka nazwisk: Iwona Lindstedt, Waldemar Kuligowski, Mariusz Gradowski, Anna Karpowicz, Andrzej Mądro, Grzegorz Piotrowski, Piotr Podlipniak. Więcej: edukacja.savethemusic.eu/lekcje;
    • Instrumentownik – nietuzinkowa i innowacyjna talia kart o instrumentach muzycznych wraz z materiałami dodatkowymi, jakie można znaleźć na stronie: edukacja.savethemusic.eu/instrumentownik. Ewelina Grygier sprawowała opiekę merytoryczną nad całością projektu (choć twórców było wielu, np. Michał Kościelny, który stworzył grafiki od kilkuset rysunków);
    • „Muzyka dla myślących” – projekt w trakcie realizacji, więc nie możemy za dużo zdradzać.\
  2. Ogrom pracy wymagał od nas projekt dofinansowany przez Fundację PZU czyli dostosowanie pisma MEAKULTURA.pl do wytycznych WCAG 2.1 na poziom AA (czyli do potrzeb osób z niepełnosprawnościami). Musieliśmy zmigrować obszerną bazę danych (10 lat pracy nad pismem), zrobić masę testów i audytów dostępności, ale udało się! W tle oczywiście pracowała redakcja i powstawały wartościowe teksty – część z nich ujrzała światło dzienne, a część nadal czeka na publikację (która była spowolniona przez wspomniane prace techniczne).
  3. Nasz wieloletni partner – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS wsparł kontynuację projektu „Save the Music z prawem”, w którym wybitne prawniczki Aleksandra Sewerynik i Anna Kruszewska (Kancelaria Hasik Rheims i Partnerzy) przybliżają odbiorcom tajniki prawa autorskiego.
  4. Dzięki wsparciu Lions Club Seeheim oraz współpracy z Centrum Edukacji Artystycznej udało nam się wydrukować i dostarczyć do polskich szkół muzycznych naszą fantastyczną książkę / leksykon „Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy muzyczni na emigracji (1918-2018)”. Wersja angielska tej publikacji („From Poland with Music”) wciąż jest dostępna w największych księgarniach na świecie, dzięki naszemu brytyjsko-amerykańskiemu współwydawcy SCALA. Zobacz na: https://fundacjameakultura.pl/…/sto-lat-muzycznej…
  5. Nie zaprzestaliśmy też działań popularyzatorskich – po wystawie plakatów w Darmstadt w 2021 roku (przy współpracy z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej) zaprezentowaliśmy prace Maxa Skorwidera w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
  6. Kontynuowaliśmy prowadzenie kierunku „Muzyka i media” – powstałego w partnerstwie z Collegium Civitas.
  7. W tle jest też kilka projektów, na które wciąż szukamy finansowania, m.in:
    • sprowadzenie do polski altówki Zygmuntowicza (działania naszego wieloletniego przyjaciela, Krzysztofa Tymendorfa). Więcej: https://meakultura.pl/artykul/3v-vision-viola-voyage-2576/;
    • powstanie funduszu branżowego przy współudziale Loży Mecenasów Kultury (między innymi z tego powodu tworzymy konto na Patronite.pl)
    • rozwinięcie projektu „gminnego” we współpracy z ekonomistami
    • będziemy nadal rozwijać kampanię społeczną Save the Music, bo wierzymy w duże znaczenie muzyki w życiu człowieka
    • wciąż szukamy siedziby. Oczywiście staramy się o nią usilnie i nieustannie (w 2022 r. nie otrzymaliśmy dotacji na siedzibę z dotacji PROO pomimo fantastycznej oceny ekspertów, co było dla nas miłym docenieniem historii naszych działań).

Warto wspomnieć, że środki zbieramy dywersyfikując aktywność związaną z pozyskiwaniem funduszy, czyli staramy się o granty, mamy działalność gospodarczą i prosimy o odpisy podatkowe (1,5%).

Jednym z celów Fundacja Meakultura na 2023 roku jest powiększenie działu administracji i fundraisingu, co umożliwi Prezes dr Marlenie Wieczorek wdrożenie większej ilości projektów, których jest pomysłodawczynią, a także zintensyfikuje poszukiwanie partnerstw w świecie biznesu.

Dziękujemy, że jesteście z nami!