Już 13 października 2017 roku w Blue Note Jazz Club w Poznaniu rozpoczną się Warsztaty krytyki jazzowej z Fundacją MEAKULTURA. Tym razem spotkania warsztatowe będą towarzyszyć konkursowi dla młodych instrumentalistów i wokalistów jazzowych – Blue Note Poznań Competition. Do udziału w warsztatach zaproszeni zostali wszyscy miłośnicy muzyki jazzowej, a przede wszystkim ci, którzy lubią o niej mówić i pisać
Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość dzielenia się na bieżąco wrażeniami z przesłuchań i koncertó, a także opublikowania swoich tekstów na łamach czasopisma internetowego meakultura.pl.
Szczegółowy program warsztatów prezentujemy poniżej
WARSZTATY KRYTYKI JAZZOWEJ – 13-15.10.2017
Miejsce: Blue Note Jazz Club, u. Kościuszki 79, Poznań
PIĄTEK – 13.10.2017
• 13:00-14:30 – spotkanie z Grzegorzem Dąbrowskim
Kilka słów o tematyce spotkania: Punktem wyjścia dla warsztatów będzie muzyka Ery Swingu, jej narodziny i rozwój przedstawione z perspektywy lindy hopu – tańca społecznego, który na przełomie lat 20. i 30. XX wieku odegrał dla jazzu rolę formotwórczą, o czym niewielu dziś pamięta. Podczas warsztatów zastanowimy się nad użytkową rolą jazzu, jaką spełniał aż do połowy lat 40. XX wieku. Ważną perspektywą będzie też rozkwitający obecnie nurt neoswingowy. Jakie kryteria przyjąć w jego ocenie? Co stanowi wartość dla słuchacza, a co dla tancerza, tego współczesnego i tego sprzed 80 lat?
UWAGA! Prosimy o zabranie ze sobą urządzenia z dostępem do Internetu.
• Od 15:00 – przesłuchania konkursowe
SOBOTA – 14.10.2017
• 12:00-13:30 – spotkanie z Grzegorzem Piotrowskim
Kilka słów o tematyce spotkania: Ortodoksi, wywrotowcy i… Czyli o kryteriach oceny jazzowości jazzu (i nie tylko)
W realiach otwarcia jazzu na wszelkie wpływy i przepływy stylistyczne czy – szerzej – inspiracje współczesną kulturą oraz poszukiwania przez muzyków własnego miejsca rodzi się (bardzo niektórych palący, a stary jak jazz) problem tożsamości muzyki jazzowej i jej kulturowego statusu. Tego, co wolno, i tego, co rzekomo zabronione. Jak w tym wszystkim ma się poruszać krytyk muzyczny? Warsztaty poświęcone będą granicom, kryteriom i wolności artystycznej.
• Od 14:15 – przesłuchania konkursowe
NIEDZIELA – 15.10.2017
• 19:00 – koncert laureatów
– po koncercie – jam session
Grzegorz Dąbrowski – muzykolog, krytyk i dziennikarz muzyczny. Pracuje w radiowej Dwójce, gdzie współtworzy m.in. audycję „Muzyka w kadrze” czy „Śpiewnik jazzowy”. Jest wielbicielem muzyki i tańców Ery Swingu.
Grzegorz Piotrowski – muzykolog, wokalista; studiował także polonistykę oraz historię filmu. Jest adiunktem w Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego i prowadzi klasę śpiewu jazzowego na Akademii Muzycznej w Gdańsku. Zajmuje się muzyką popularną, twórczością Jarosława Iwaszkiewicza, Pawła Mykietyna i Kurta Weilla, aktorstwem filmowym, performatyką, szkłem huty Niemen, sztuką gejowską. Autor książek „Ałła Pugaczowa – fenomen piosenkarstwa rosyjskiego” (2004) „Fortepian ze Sławska. Muzyka w prozie fabularnej Jarosława Iwaszkiewicza” (2010) oraz „Muzyka popularna. Nasłuchy i namysły” (2016).
Dziękujemy organizatorom Blue Note Poznań Competition za udostępnienie lokalu na prowadzenie warsztatów.
Koordynatorem projektu jest dr Karolina Golinowska. Wydarzenie dofinansowane ze środków Urzędu Miasta Poznania.