Muzyka to ekspresja osobowości, recepta na młodość, rozwój? A może muzyka powinna kojarzyć się głównie z rozrywką, bo to jej nadrzędny cel?
Czy mówienie o jej głębokim wpływie na życie człowieka, szczególnie w świecie tak skomercjalizowanym, jest jeszcze zauważany?
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że muzyka to najbardziej wszechobecny, równoprawny, a zarazem nieuchwytny przejaw sztuki w codziennym życiu człowieka?
Badania neuropsychologiczne jednoznacznie wykazują, że brzmienie muzyki wpływa jednocześnie na ciało, umysł i emocje nawet wtedy, gdy jej odbiór nie jest w pełni świadomy. Kontakt z muzyką pobudza rozwój mózgu i pełni funkcję terapeutyczną w każdym wieku. Właśnie dlatego każdy człowiek powinien otrzymać możliwość świadomego kształtowania swojego gustu muzycznego i rozbudzić w sobie potrzebę wyboru tego, czego słucha. Wystawa plakatów kampanii społecznej Save the Music Fundacji MEAKULTURA, której autorem jest Max Skorwider, a pomysłodawczynią i kuratorką Marlena Wieczorek, nagłaśnia znaczącą rolę muzyki w życiu człowieka i jej wielowymiarowy wpływ na nasze funkcjonowanie. Zaprezentowane na wystawie prace graficzne są symbolicznym odniesieniem do różnych zakresów znaczenia muzyki dla człowieka, np. związanej z poczuciem wolności czy strefą sacrum.
Wystawa MUSIC NON STOP zaprezentowana zostanie w ramach XI Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (11-25 października 2024 roku) w Filharmonii Gorzowskiej. Będzie można ją oglądać w foyer do 29 listopada.