Wystawa „Save the Music – muzyczne plakaty Maxa Skorwidera”

wystawa-save-the-music-muzyczne-plakaty-maxa-skorwidera
21 kwietnia 2022 roku w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otwarta została wystawa “Save the Music – muzyczne plakaty Maxa Skorwidera”.
Wystawa powstała we współpracy Fundacji MEAKULTURA z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Wspierana jest także przez Miasto Opole oraz Radio Opole.
Kampania społeczna Save the Music zmienia świat na lepsze dzięki muzyce. W ramach kampanii organizowane są, m.in.: wydarzenia kulturalne, działania wydawnicze, edukacyjne (w tym wprowadzane innowacyjne rozwiązania metodyczne dla szkół), a także komunikacyjne, polegające na pokazywaniu istotnej i wielowymiarowej roli muzyki w życiu człowieka. Save the Music to również inkubator działań twórczych, dzięki któremu powstają oryginalne prace artystyczne, eksperckie video wykłady, a nawet kolekcja ubrań. Wreszcie, to wsparcie wybitnych artystów i ich dzieł (bez względu na gatunek). Działania prowadzone przez Fundację MEAKULTURA w ramach Save the Music łączą i uwrażliwiają ludzi, to supermoc dostępna dla każdego – wystarczy tylko się na nią otworzyć.
Autorzy:
???? dr hab. Max Skorwider – grafik, ilustrator, plakacista. Na stałe współpracuje z tygodnikiem “Polityka” oraz “Kulturą Liberalną”, a także z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, gdzie pracuje na stanowisku profesora. Nagradzany na licznych konkursach, przeglądach grafiki, plakatu ilustracji w kraju i na świecie. Jego prace prezentowane były m.in w Meksyku, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Ekwadorze, Francji, Japonii.
Artysta działa z Fundacją MEAKULTURA niemal od początku jej istnienia. Jego prace stworzone w ramach kampanii Save the Music pokazywane były m.in. na wystawach autorskich w Brukseli czy w Darmstadt, jest też autorem ilustracji do książki “Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918-2018)” (w tym jej anglojęzycznego wydania “From Poland with Music: 100 Years of Polish Composers Abroad (1918–2018)”, wydanego przez Fundację MEAKULTURA i Scala).
???? dr Marlena Wieczorek – kuratorka wystawy z ramienia Fundacji MEAKULTURA. Prezes Fundacji i pomysłodawczyni jej wszystkich projektów, w tym kampanii społecznej Save the Music. Kreatorka życia kulturalnego, managerka, redaktor naczelna pisma www.meakultura.pl. Napisała rozprawę doktorską o życiu i twórczości polskiego kompozytora emigracyjnego – Romana Maciejewskiego, opublikowała szereg artykułów i trzy książki, w tym jedną pracę zbiorową “Sto lat muzycznej emigracji. Kompozytorzy polscy za granicą (1918–2018)”, która została wydana także w języku angielskim (wydawnictwo Scal). Jurorka „Paszportów Polityki” i „Koryfeuszy Muzyki Polskiej”, pomysłodawczyni oraz organizatorka Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w 2013 i 2017 roku). Autorka programów i kierownik dwóch kierunków studiów podyplomowych: „Muzyka w mediach” i „Komercjalizacja projektów w kulturze” (współorganizacja: Collegium Civitas i Fundacja MEAKULTURA).
???? dr Mateusz Torzecki – kurator wystawy z ramienia Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca. Absolwent Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Autor książki pt. „Okładki płyt. Rzecz o wizualnym uniwersum albumów muzycznych”. Kurator wystawy „Polska Okładka Płytowa” oraz współautor towarzyszącego jej albumu. Jego zainteresowania badawcze obejmują problematykę muzyki popularnej, zagadnień związanych z ewolucją jej dystrybucji oraz z krytycznym i społecznym odbiorem sfery dźwiękowej. Od sierpnia 2016 roku kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzealnej w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Więcej o:
???? Fundacji MEAKULTURA: https://fundacjameakultura.pl/